Svenska Achaltekeerföreningen
Achaltekeer i sverige
Namn Sex Födelseår Färg Linje Uppfödare Ägare 🎠=avkommor
(föräldrar)
(e.Chebek u.Jaspis) Hingst 2021 Pärlvit El Anne Olsson Ann-Sofie Kurt
(e.Syr Darya u.Jaspis) Valack 2019 Mörkt gulbrun El Anne Olsson Helena Håkansson
Azber Musaev Ibragim, Dagestan,gKaspiisk,
(e.Ayaks u.Berejlivaya) Hingst 2014 Brun Gundogar Turali-6, Russia Vadim Shakolin
(e.Chirchiq u.Pamela) Hingst 2017 Gulbrun El Akhal-Teke EST stud, Estland Nellie Tenger 🎠
(e.1685 Darbek
u.3513 Jana-Jan) Hingst 2020 Brun El Farm Achalteke Turkleky Lotta Nilsson
Djangir ATT Mörkt
(e.Darbek u.Jangi) Hingst 2019 gulbrun El Farm Achalteke Turkleky Nellie Tenger
Gandja Ulf Boman & Ulf Boman &
(e.Gayadagi u.Taus) Sto 2001 Skimmel Kaplan Cecilia Victorin Cecilia Victorin
(e.1685 Darbek u.Jangi) Sto 2020 Gulbrun El Farm Achalteke Turkleky Lotta Nilsson
(e.Serdarjan u.Kichidjik) Sto 2014 Gulbrun Sere Akhal-Teke Est, Estland Anne Olsson 🎠
(e.Mavr u.Talish) Valack 2009 Gulbrun Arab Anne Olsson Renate Larsson
(e. Mavr u.Talish) Sto 2012 Isabell Arab Anne Olsson Anne Olsson
Stud-farm ” name Naiba, Idrisa” Maali str. Lenina 1, s Mahachkala,
(e.Mahtum u.2525 Adita) Sto 2009 Isabell Fakirpelvan Dagestan, Russia Karoline Edholm
Marasali Mörkt Ulf Boman &
(e.Mavr u.Taus) Sto 2003 gulbrun Arab Cecilia Victorin se uppfödare
Martin MJ Valack Jostein Eldholm,
(e.Amadei Geli u.3209 Astigma) 2022 Brun Posman Stall Billa, Norge Fredrik W Lindvall
Melesar Valack Ljust
(e.Mikhman u.2450 Sayatkhanum) 2007 gulbrun Fakirpelvan Akhal-Teke Est, Estland Anna Gable 🎠
(e.Myrat u.1218 Regina) Valack 2012 Svart Posman Akhal-Teke Est, Estland Katarina Rämö
Noblesse Aladdina Noblessehorses Achaltekeer
(e.Rolhin u.2563 Alma) Sto 2007 Gulbrun Gelishikli Stuteri Eva-Lena Melander
Noblesse Minovia Noblessehorses Achaltekeer
(e.Roshin u.Molva) Sto 2006 Gulbrun Gelishikli Stuteri Ia Marie Post
Noblesse Posh Mörkt Noblessehorses Achaltekeer
(e.Mavr u.Pantera) Valack 2009 gulbrun Arab Stuteri Majlen Sandnabba
Opal Mörkt
(e.Mavr u.Talish Valack 2011 gulbrun Arab Anne Olsson Desiré Säterborn
Ozal Mörkt
(e.Osman u.Alma) Valack 2003 gulbrun Gelishikli Karakum Stud
(e.Mavr u.Talish) Sto 2013 Pärlvit Arab Anne Olsson Carola Lauth
(e.Mavr u.Aisona) Sto 2013 Pärlvit Arab Karin Victorin se uppfödare
Avlidna
(e.Osman u.2563Alma) St0 2001-2015 Gulbrun Gelishikli 🎠
(e.Altar u.3115 Alsona) Valack 2009-2022 Gulbrun
(e.Agnets u.2397 Molniya 7) Sto 1988-2012 Gyllene gulbrun Arab 🎠
(e.Gayadagi u.2563Alma) Valack 1999-2013 Isabell Kaplan
(e.945 Gerdan u.1786 Kaknus) Hings 1990-2005 Skimmel Kaplan 🎠
(e.Ozman u.2854Molva16) Valack 2002-2008 Gulbrun Gelishikli
(e.1219 Kuvvatli u.Akkol) Valack 2006-2021 Gulbrun Posman
(e.1264 Perkhat u.2544 Akgul) Sto 1996-2014 Gulbrun Sakar 🎠
(e.1264 Perkhat u.2544 Akgul) Sto 2014-2020 Gulbrun Posman
(e.Magnit u.Abrai) Hingst 1993-2012 Mörkt gulbrun Arab 🎠
(e.Azamat u.Marna) Hingst 2005-2020 Svart Sere 🎠
(e. Anchar u. Makhman) Sto 1987-2007 Gulbrun Sere 🎠
(e.Roshin u.2563AlmaII) Valack 2011-2018 Pärlvit Gelishikli
(e.Roshin u.2563AlmaII) Sto 2008-2015 Gulbrun Gelishikli
(e.Roshin u.2563AlmaII) Valack 2006-2012 Gulbrun Gelishikli 🎠
(e.Roshin u.Molva) Sto 2006-2023 Isabell Gelishikli 🎠
Noblesse Pandora
(e.Noblesse Almondy u.Pantera) Sto 2010-2017 Gulbrun Gelishikli 🎠
(e.Roshin u.2563AlmaII)Valack 2009-? Pärlvit Gelishikli
(e.Mazaly u.Talish) Hingst 2016-2019 Svart Sere
(e. Rokot u. Pendjegul) Sto 1989-2013 Svart Toporbai 🎠
(e.Melekush u.Raketa)Hingst 2001-2011 Gulbrun Gelishikli 🎠
(e.Serdarjan u.Saryyagys) Hingst 2012-2013 Pärlvit Posman
(e.Serdarjan u.Kamilotta) Valack 2014-2023 Gulbrun Sere
(e.Gadyr u.Malva-25) Sto 1999-2023 Brun
(e.Almaz u.Taus11) Sto 1999-2017 Pärlvit Geleshikli 🎠
(e. Djagitai u. Tausgush) St 1987-2007 Gulbrun Gelishikli 🎠
Webbcreator: Anne Olsson fd. Öman